Wide Belt Planer Sander - SPR-RP-700
SKU: SPR-R-RP-700
SOLWOOD - Wide Belt Planer Sander Machine
Model No. : SPR-RP-700
Key Features
  • Imported super-thick material detection system at feeding end
  • Mechanical anti-rebound device with non-return pressure rollers
  • Emergency stop buttons at front & rear for safety
  • Heavy-duty precision cast beam seat and hanging plate
  • Stable structure with long-term deformation resistance
  • Equipped with 7 ports: one 100 mm port and six 150 mm ports for efficient connectivity and airflow management
1st Planer Section
  • Segmented shoe structure with floating pressure system
  • Spiral cutter shaft: C140 solid shaft
  • Cutterhead Diameter - 100 mm
  • Bearings: SKF (Sweden)
  • Cutter: TCT Tips blades
Sanding Units
  • 2nd Sand Roller
    • 190mm eccentric spiral steel roller
    • NSK bearings (Japan)
    • Fixed thickness sanding or Calibration of Wood Panel.
  • 3rd Sand Roller
    • 190mm eccentric spiral rubber roller
    • NSK bearings (Japan)
    • Fine thickness sanding
Electrical Configuration
  • Siemens illuminated start button
  • Thickness display: stroke controller + proximity switch
  • Sand belt swing sensor : Pepperl + Fuchs (Germany)
  • Belt deviation limit switch: Omron (Japan)
  • Electrical components: Siemens (Germany)
  • Motor: Shandong Huali (China), IP54 protection
  • Pneumatics: AirTac (Taiwan) components
Lifting & Control System
  • WPDO60 turbine gearbox lifting system
  • Stable and powerful height adjustment
Transmission System
  • Conveyor drive: KA67 reducer with inverter speed control
  • Feeding speed adjustable via inverter
Brush System
  • Anti-static wear-resistant brush roller
  • Motor power: 0.37 kW
  • Scratch-free cleaning
Machine Body Construction
  • Heavy-duty integrated welded base
  • Reinforced channel steel bottom structure
  • Conveyor bed: 18mm thick steel plate
  • Stress-relieved construction for accuracy
  • High-strength rectangular tube support (150×200 mm)
  • Precision cast beam & hanging plate
  • Cold-rolled steel panels with reinforcement
  • Powder-coated surface (environment-friendly, non-fading)
Technical Specifications
  • Max Working Width: 700 mm
  • Min Working Length: 490 mm
  • Working Thickness: 6 – 160 mm
  • Feeding Speed: 5 – 30 m/min
  • Conveyor Motor Power : 4 HP
  • Abrasive Belt Size: 730 × 1900 mm
  • Motor Power : 15 HP, 15 HP, 10 HP
  • Total Motor Power: 43.94 HP
  • Working Air Pressure: 0.6 MPa
  • Air Consumption: 12 m³/h
  • Dust Collection Volume: 7800 m³/h
  • Overall Dimensions: 1363 × 2544 × 1980 mm